Massaaž

 

Hiina jalamassaaž
 

On üks traditsioonilisi lõdvestusviise. Traditsiooniline Hiina jalamassaaž koosneb jalavannist, millele järgneb intensiivne massaaž erinevatele punktidele jalal, pahkluul ja säärtel. Hiina jalamassaaži on praktiseeritud juba sajandeid ja see on populaarne ajaveetmisviis Hiinas. Tänapäeval kasutatakse seda palju haiglates ja massaažisalongides. Kuigi traditsioonilise Hiina jalamassaaži kvaliteet võib kohati erineda, algab see siiski reeglina sellest, et teil palutakse istuda ning teie jalgu leotatakse kuumas vees, mille sisse on segatud teed või ürte. Massaaž on tihti valulik, eriti esimestel kordadel, kuna usutakse, et iga punkt jalal on ühendatud ühe kehaosaga. Kui tunnetate teatud jala punktis valu, siis usutakse, et vastaval kehaosal on mingi probleem. Tavaliselt serveeritakse teile tass teed enne massaaži, selle ajal või selle järel.

 

 

Tuina
  Massaaži ja ravitehnika abil otsib Tuina võimalust luua harmoonilisem Qi voolavus läbi kanalite, võimaldades kehal ennast ise parandada. Tuina meetodite hulka kuulub käte kasutamise tehnika, et masseerida keha pehmeid kudesid (lihaseid ja kõõluseid), akupunktuuri tehnikad, et otseselt mõjutada Qi voolu ning ravimeetodid, et kohandada lihasluukonna ja sidemete omavahelisi suhteid (luude asetus). Välised taimsed kuumad mähised, kompressid, kasutatakse ka võideid ja salve, et suurendada teiste ravimeetodite mõju. Tuina’l on mitu erinevat süsteemi, mis rõhutavad nende ravipõhimõtete teatud osi. Tuina on idamaine kehateraapia, mida on Hiinas praktiseeritud juba 2000 aastat. Tuina põhineb traditsioonilisel Hiina meditsiini ajaloolisel teoorial, mille järgi Qi voolab läbi meridiaanide.

Põhilised Hiina koolkonnad hõlmavad rulliva meetodi koolitust, mis keskendub pehmete kudede tehnikale ja liigeste vigastusele ning lihaste nihestusele. Ühe näpuga vajutamise meetodi kool, mis kasutab akupunktuuri tehnikat sisehaiguste raviks ning Nei Gong’i meetodi kool, mis keskendub Nei Gong Qi energia loomise harjutuste tegemisele ja spetsiaalsetele massaaži meetoditele, mis elustavad ammendunud energiasüsteeme ning luustiku asetuse metoodika kool, mis keskendub ravimeetoditele, et kohandada lihasluukonna ja sidekoe suhet ja spetsialiseerub liigese vigastustele ja närvivalule.

.


Kuputeraapia
 

Kuputeraapia on iidne Hiina praktika, mille puhul kupp asetatakse nahale ja kupu sees olevat rõhku vähendatakse (muutes selle sisemist kuumust või vaakumisse tõmbamise abil) selliselt, et nahk ja pealmine lihaste kiht tõmbub kupu sisse ja püsib seal. Mõnedel juhtudel saab kuppu liigutada ajal, milnahaimamine on aktiivne, põhjustades piirkondsetnahaja lihase tõmbumist (seda tehnikat nimetatakse libiseva kuputeraapiaks). See ravi on mõningati seotud teatud tüüpi massaažitehnikatega nagu kiire seljanaha näpistamine, mis on Tuina oluline aspekt. 

Akupunktuuri tegijad panevad kuppusid teatud punktidele ning ka kehaaladele, mis kannatavad valu all ( seal kus valu on tugevam kui koed mida tõmmatakse). Siiski võib eeldada teatud määral sinikate tekkimist nii fikseeritud kuppude ( eriti kupu serva kohtades) kui ka kuppude liigutamise puhul.
 
Akupunktuur
  Akupunktuur on üks vanimaid ja kõige levinumaid meditsiinilisi protseduure maailmas. Akupunktuur sai alguse Hiinas üle 2000 aasta tagasi. Mõiste akupunktuur kirjeldab protseduuride perekonda, mis hõlmavad keha aku-punktide stimulatsiooni erinevate tehnikate abil. Akupunktuuri tehnika, mida on kõige rohkem teaduslikult uuritud hõlmab naha läbimist peene, tugeva, metallist valmistatud nõeltega, mida paigaldatakse käsitsi või elektrilise stimulatsiooni abil. Akupunktuuri nõelad on metallist, tugevad ja juuksekarva jämedused. Inimesed kogevad akupunktuuri erinevalt, kuid enamus kas ei tunneta üldse või tunnevad ainult väga minimaalselt valu hetkel, kui nõelu paigaldatakse. Mõndasid see protseduur ergutab samas kui teisi see hoopis lõõgastab. See parandab tervise maksimaalset potensiaali ning leevendab valu. Teie keha on dünaamiline keskkond omavahel suhtlevatest ja ühenduses olevatest võrgustikest. Mõned nendest võrgustikest on ilmselged ja teised rohkem varjatud. Lääne teadus on keskendunud ilmselgetele võrgustikele nagu närvisüsteem, vereringe, endokriini- ja lümfiringele. Miljonid patsiendid on nautinud traditsioonilisest Hiina meditsiinist pärineva akupunktuuri hüvesid. Nad on kirjeldanud valu kadumist või vähenemist ja tegutsemisvõime suurenemist ning suuremat elujõu ja heaolu tajumist. Need nõelad paigaldatakse tavaliselt 10st minutist 1 tunnini.

Ajal, mil patsient on lõdvestunud võib akupunktuuri arst valikuliselt nõelu teatud akupunktides liigutada, et saavutada soovitud tulemust. Seda tehakse tavaliselt toonuse tõstmiseks, ravimiseks, tugevdamiseks või vastupidi, et kurnata või rahustada. Arvesse peaks võtma, et mitmetest haigustest paranemiseks võib ravi jaoks kuluda mitu kuud, et saavutada soovitud tulemust. Näiteks krooniline madala seljaosa valu, mis on võibolla kedagi kiusanud juba 10 aastat, võib saavutada päris kiireid tulemusi, kuid oluliste ja pikaajaliste tulemuste saavutamine võib eeldada kuid või isegi aastaid kestvat regulaarset ravi. Akupunktuuri ravitseja uurib välja kõik, mis antud probleemi kohta on võimalik teada saada ja otsustab kui tihti ja kui pikalt peab ravima olenevalt haiguse tõsidusest ja kestvusajast.


Aroomiteraapia
  Aroomiteraapia on keha, meele ja hinge parendamine kasutades teraapilisi eeterlikke õliessentse. Lõdvestava massaaži abil aitavad õliessentsid paranemisele kaasa. Iga massaaži ajal kasutatav essents eraldatakse elavate taimede erinevatest rakkudest nagu õitest, viljadest, juurtest, ürtidest ja seemnetest. Õliessentse võib nautida erineval viisil näiteks massaaži, vanni, inhalatsiooni, näokreemi, kehakoorija ja pihustamise teel. Mõned ravivad toimed, mida on võimalik õliessentside kasutamisel saavutada on antibakteriaalne, antiseptiline, valuvaigistav ja põletikuvastane. Selgrool asuvate survepunktide vajutamisega mõjutab aroomiteraapia massaaž autonoomset närvisüsteemi, millel on kohene üldlõdvestav toime, aitab parandada ringlust, eemaldab mürkained, parandab lümfidrenaaži, leevendab lihasvalu ja vähendab koe ummistusi ning menstruaalseid pingeid ning vedelikupeetust.
 
Lõdvestav massaaž
  Klassikalise massaaži peamine eesmärk on suurendada hapnikuvoolu veres ja vabastada mürkained lihastest. See vähendab stressi, nii emotsionaalset kui füüsilist ja soovitatakse regulaarselt stressi leevendamiseks. Sellel on ka mitmeid meditsiinilisi otstarbeid. Massaaž annab hea enesetunde, on lõdvestav ja elavdav. See mõjutab närve, lihaseid, näärmeid ja ringet samaaegselt parandades tervist ja heaolutunnet.
 
Moxateraapia
  On traditsiooniline Hiina meditsiini tehnika, mis hõlmab teatava raviürdi põletamist naha kohal, et hõlbustada paranemist. Selle protseduuri eesmärk, nagu enamus traditisoonilise Hiina meditsiini puhul, on tugevdada vereringet, stimuleerida qi voolu ja säilitada üldine hea tervis. Traditsioonilise Hiina meditsiini puhul kasutatakse seda ravi inimestel, kellel on külmetushaigus või vedelikupeetus. Moxa  põletamise abil peletatakse külmatunne ja soojendatakse meridiaane, mis aitab kaasa sujuvale vere ja qi voolule.
 
Ravivann
 

See on väga vana Hiina meetod. Sega vesi seguga raviainetest et keha pesta või niisutada. See meetod pandi esmakordselt kirja üle 2000 aasta tagasi. Legend räägib, et Zhou dünastia (11. sajand – 770 eKr) ajal oli „lõhnastatud vees“ vannitamine väga populaarne. Qing dünastia dokument kirjutab samuti, et „vannitamine vees, millesse on segatud gojimarja droogikeedis aitab ennetada haigusi ja vananemisprotsessi edasi lükata. „Ravivannid kaitsevad nahka, tugevdavad füüsist, ravivad ja ennetavad haigusi. Erinevad koostisosad vannivees omavad erinevat toimet. Ravivann ravib ja ennetab paljusid nahahaigusi nagu nõgestõbi, vanadusest tingitud kuiv nahk, sügelus nagu ka reumaatiline artriit, krooniline alaseljavalu, anaalsed vaevused, silmahaigused ja seenhaigused.
*** „Elu on lühike (tervis), kunst kestab kaua... ei piisa sellest, et arst teeb seda mis vaja, patsient ja kohalviibija peavad samuti oma osa tegema ja asjaolud peavad olema soosivad.“ Hippocrates circa 431 eKr.

 

 

Top